عسل و عناصر تشکیل دهنده آن موجب لطافت و شادابی پوست شده و تاثیر زیادی در حفظ سلامت و زیبایی و جوانتر شدن آن دارد زیبایی و طراوت پوست با عسل را می توان در هنر آرایش دید که مخلوط های گوناگون و مختلفی از عسل را به عنوان ماسک عسل استفاده می نمایند تا بر زیبایی و شادابی پوست بیفزایند.

عسل این معجون بهشتی به تمیز کردن و پاکسازی منفذها، نرم و مرطوب کردن پوست، تسکین و قوام بخشی آن، نرم و درخشنده سازی مو و ناخن ها می تواند کمک شایانی داشته باشد.

عسل و زیبایی

علل تاثیر عسل بر روی پوست

همانطور که می دانیم عسل اثر مرطوب کننده ای بر روی پوست دارد و این کار بدین جهت است که عسل از تبخیر آب موجود در بافت پوست ممانعت می کند و بخش دیگری که می توان عنوان کرد این است که عسل جاذب رطوبت است اگر عسل در ظرف بدون درب در محیط رطوبت دار نگهداری شود ملاحظه خواهید کرد که عسل به مرور زمان و در عرض چند روز شل خواهد شد و این بدان جهت است که عسل رطوبت موجود در هوا به خود جذب خواهد کرد و منظور ما نیز از توضیحات فوق این است که عسل رطوبت مورد نیاز پوست را تامین کرده و خشکی پوست را از بین می برد و بخش دیگر آن ناشی از اسیدیته بودن آن است.

مالیدن عسل روی پوست خشک، باعث تحریک آن برای تولید روغن پوست (سبوم) می شود. همچنین فلاونوئیدهای عسل در بهبود وریدهای واریسی (مویرگ های گشاد شده) کمک می کند.

ماسک صورت طبیعی و خانگی

رابطه عسل با زیبایی پوست و خواص آن

عسل به بهبود و التیام پوست ترک خورده یا زخمی کمک می کند و خاصیت ضد میکروبی دارد و دقیقا به همین علت است که می تواند تا سالهای سال ماندگاری خود را حفظ کند. آنتی اکسیدان های آن، آسیب های ناشی از هوای آلوده را کاهش و سرعت جایگزینی سلول های سالم پوست را افزایش می دهد. عسل همچنین موجب چسبیدن مواد تشکیل دهنده ماسک صورت نظیر روغن،  زرده تخم مرغ، مغرهای آسیاب شده و خاک رُس می شود و عطر آن همواره روحیه بخش است. آخرین اما نه کم اهمیت ترین خاصیت عسل این است که اسیدیته ی آن می تواند اسیدیته ی طبیعی پوست را حفظ یا ریکاوری کند.

 

اسیدیتۀ پوست

اسیدیته پوست

پوست سالم سطحی به نام قشر اسیدی یا فیلم هیدرو لیپیدی دارد که کمی اسیدی می باشد. این سطح دربردارندۀ اسیدهای چرب مربوط به روغن پوست، اسید لاکتیک و اسیدهای آمینه مربوط به عرق و اسیدهای آمینه و پیرولیدین کربو کسیلیک اسید از سلول های مرده پوست است.

در زنان، PH طبیعی پوست (که شاخصی از اسیدی یا قلیایی بودن است) در بیشتر قسمت های بدن ۴/۵ تا ۵/۷۵ است (PH زیر ۷ بیانگر اسیدی بودن، و PH بالاتر از ۷ بیانگر قلیایی بودن است). پوست مردان معمولا کمی اسیدی تر است.

این اسیدیته بودن به ترمیم پوستهای آسیب دیده کمک می نماید. همچنین باعث فعال شدن آنزیم هایی می شود که تولید لیپیدهای چربی پوست را افزایش می دهند این لیپیدها از تبخیر آب پوست (غیر از تعریق)، و ورود مواد و میکرو ارگانیسم های مضر جلوگیری می کند.

این اسیدیته همچنین با حمایت از جمعیت های میکرو ارگانیسمی سالمی که به طور نرمال روی پوست قرار دارند به جلوگیری از عفونت های پوستی کمک می کند. هر گونه کاهش اسیدیته که می تواند برای مثال، ناشی از صابون یا درماتیت باشد، باعث بروز خشکی، ترک یا خارش پوست می شود. بیشتر صابون ها حتی انواع ملایم، گلیسیرینه یا صابون های بچه و صابون های زیبایی که PH قلیایی ۷ تا ۹ دارند، به صورت موقت اسیدیته ی پوست را از بین می برند. این تغییر PH (از اسیدی به قلیایی) معمولا در عرض ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت، یا بیشتر از آن برطرف خواهد شد، اگر چه این بازیافت ممکن است با ۲ بار در روز شستشو با صابون به خطر بیفتد.

برخی از صابون ها بسیار قلیایی هستند (پی اچ 9.5 تا 11.5 ) و تنها تعداد بسیار کمی از صابون ها پی اچ طبیعی پوست را دارند با وجود این، PH بسیاری از صابون های مایع، پاک کننده های غیر صابونی و ژل های حمام، به PH پوست طبیعی نزدیک تر هستند و فقط تعداد کمی از آن ها پی اچ طبیعی پوست را دارند.

اثر مرطوب کننده عسل تا حدودی از قابلیت آن در حفظ یا بازگرداندن اسیدیته پوست ناشی می شود چرا که این امر از هدر رفتن آب جلوگیری می کند. یک پاک کننده حاوی عسل، به حفظ اسیدیته پوست کمک می کند.

خواص مرطوب کننده و نرم کننده اسیدیته عسل، آن را به یک عامل کمکی عالی برای مانیکور یا پدیکور مبدل ساخته است. عسل رقیق شده همچنین می تواند اسیدیته موهای تازه شسته شده را بازگرداند. بیشتر شامپوها قلیایی اند، بنابراین اسیدیته ی طبیعی پوست سر را به طور موقت از بین می برند، و آن را مستعد خشکی، سوزش و التهاب و حتی عفونت می کنند. پسماند های آن همچنین باعث می شود مو کدر به نظر برسد. آب کشیدن موها با محلول رقیق شده ی عسل در آب، باعث درخشش موها می شود. این کار همچنین باعث می شود موها قابلیت ارتجاعی بیشتری پیدا کنند و در نتیجه استحکام بیشتری می یابند.

شیوه های کاربردی عسل برای زیبایی پوست

موقع استفاده از عسل در محصولات بهداشتی و خصوصا زیبایی بهتر است از عسل روان استفاده کنید مزیت عسل خام این است که عطر بیشتری خواهد داشت زیرا حاوی بیشترین سطوح ترکیبات فرّار معطر است.

 

پاک کننده و تمیز کننده

بهترین پاک کننده پوست

1 قاشق مرباخوری عسل روان را در ۴ قاشق غذاخوری آب ولرم حل نمایید تا یک پاک کننده آب عسل داشته باشید.

۱ یک قاشق مرباخوری عسل روان را در ۴ قاشق غذاخوری شیر ولرم شده حل کنید تا یک پاک کننده شیری داشته باشید.

یکی از این دو پاک کننده فوق را تهیه نمایید و به آرامی به صورت یکنواخت روی صورت خود مالش دهید تا پرکی و سلول های مرده پوست را جدا کند سپس صورت تان را با آب گرم یا سرد خوب شستشو دهید.

دو نمونه از ماسک عسل که برای پوست های خشک و چرب استفاده می شود.

نکته: ترکیبات این ماسک ها که با عسل مخلوط می شوند، همه مغذی و فساد پذیر می باشند و فقط به اندازه مصرف بایستی تهیه شود و هرگز اضافی آن را برای مصرف بعدی نگه ندارید.

درمان زبری پوست

درمان زبری پوست

عسل خاصیت خورندگی زبری پوست را داشته و چنانچه در چندین نوبت به نقاط آسیب دیده و یا ترک خورده پوست بدن، دست ها، پاها و مخصوصا پاشنه ترک خورده مالیده شود، بهبودی حاصل می گردد.

رفع لکه های صورت

رفع لکه های پوستی

برگ خشک شده شاه توت را آسیاب نموده و با عسل مخلوط نمایید این مخلوط را بر قسمتهایی که دارای لکه می باشد بمالید و هر شب استفاده نمایید و تا بهبودی کامل آن را ادامه دهید.

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو

1 قاشق سوپ خوری عسل را با 1 قاشق چایخوری دارچین نرم مخلوط نموده و مقداری روغن زیتون به آن اضافه کنید مخلوط حاصله را ۲۰ دقیقه قبل از حمام، بر روی پوست سر بمالید و خوب آن را ماساژ دهید.

تاخیر در سفید شدن موهای بدن

رفع سفیدی مو

1 برابر گلبرگ های گل محمدی را با 2 برابر عسل مخلوط کنید و مخلوط آن دو را در ظرف شیشه ای در بسته بریزید و آن را در آفتاب و دور از گرد و غبار قرار دهید تا سرشته شود مخلوط آماده شده را  گل قند گویند که مصرف یک قاشق غذاخوری آن پس از هر غذا، سفید شدن موهای بدن را به تاخیر می اندازد.