همانطور که می دانیم عسل خاصیتهای فراوانی دارد و شاید خیلی از خواص و فواید آن هم برای ما ناشناخته باشد ولی باید بدانیم که قرآن کریم بی دلیل از آن بعنوان شفای مردم یاد نکرده است در این مطلب سعی شده بخشی از خواص و مصرف ان با خشکبار بیان شود.
عسل و خشکبارهایی مانند گردو، فندق و پسته باعث کاهش کلسترول خون می شوند افرادی که مصمم هستند کلسترول خود را کاهش دهند باید عسل، بادام، پسته و فندق را هم به میوه ها و سبزی های رژیمی خود اضافه نمایند تحقیقات نشان داده که عسل حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان هست و مصرف آن باعث کاهش کلسترول خون می شوند.
 
کسانی که دوست دارند میزان کلسترول خون خود را کاهش دهند باید عسل، بادام، پسته و فندق را هم به میوه ها و سبزی های رژیمی خود اضافه نمایند.
در تحقیقات انجام شده مشخص گردید که عسل حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است و مانند اسفناج، سیب، پرتقال و توت فرنگی می تواند با رادیکال های آزاد تولید شده در بدن که به سلولها آسیب می رساند مبارزه کند.
 
خواص عسل و خشکبار
 
در یک بررسی چند روزه، 25 مرد 18 تا 68 ساله در مدت 5 هفته مورد آزمایش قرار گرفتند در طی این مدت هر یک از آنها روزانه چهار قاشق غذاخوری عسل را که در یک لیوان آب حل شده بود، میل می کردند پس از پایان 5 هفته طی این تحقیقات نشان داده شد که سطح آنتی اکسیدان ها در خون این افراد نسبت به قبل افزایش یافته و از میزان کلسترول آنها کاسته شده است.
 
فواید عسل و خشکبار
 
در مطالعه دیگری هم که انجام گردید نشان داده شد که مصرف میوه های مغزدار مانند بادام با توجه به اینکه خودشان حاوی چربی هستند ولی چون چربی آنها از نوع چربی غیراشباع هست، باعث کاهش میزان کلسترول بد یا ال دی ال / LDL شده است و نتیجتا مصرف آنها اعم از: عسل، بادام و فندق و ... اگر به اندازه و به همراه سایر میوه ها و سبزی ها مصرف شوند بسیار موثر واقع شده و خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد.
 
 
حکیم ابوعلی سینا این دانشمند ایرانی در خصوص مصرف گردو و عسل چنین عنوان می کند:
کسانی که سن آنها از 45 فراتر رفته است به طور منظم عسل را به خصوص با گردوی کوبیده شده استفاده نمایند.