درمان سرفه با عسل یکی از بهترین روش هایی می باشد که چندین قرن هست برای درمان سرفه و سرماخوردگی از آن استفاده می شود.
در این مطلب ۵ روش ساده برای درمان سرفه با عسل را بیان می کنیم سرفه،  یکی از رفتارهای معمولی بدن برای رفع هرگونه گرفتگی و تحریک در گلو یا مجراهای هوای بالایی است و  بیشتر بدلیل عفونت های ویروسی و باکتریایی در سیستم تنفسی، استرس، گرد و غبار، گرده ی گلها، استعمال دخانیات، حساسیت های محیطی و تحریکات دیگر ایجاد می شود.
 
سرفه خشک و سرفه ی مخاطی 2 نوع سرفه ای هستند که مردم را تحت تاثیر قرار می دهند خارش یا سوزش از روی زخم در گلو، سردرد، درد سینه، گرفتگی تنفسی و… برخی علائمی می باشند که هنگام سرفه بروز می دهند.
 
حال می توان بجای استفاده از داروهای شیمیایی و انواع شربتهای سرفه با عوارض های جانبی زیاد، روش های درمان طبیعی را در پیش گرفت که به مراتب موثرتر از آنها می باشند.
 
درمان سرفه در خانه

درمان سرفه با عسل طبیعی

در این قسمت به برخی از خواص عسل اشاره می کنیم که به شما در تسکین سرفه کمک شایانی می کند، عسل خاصیت ضد باکتری و ضد میکروبی داشته که به پاکسازی باکتری ها، یا هرگونه آلودگی که منجر به سرفه می شود کمک می کند، عسل خاصیت آنتی اکسیدانی دارد که به دفاع از بدن در برابر عفونت کمک می کند.
 
عسل بخاطر غلظت و چسبندگی اش  مانند یک لایه ی محافظ عمل کرده که در پوشاندن و تسکین غشاء مخاطی بخوبی عمل می کند.
 
همچنین خواص ضد التهاب و آرام بخشی دارد که گلوی ضخمی و تحریک شده توسط سرفه را تسکین می بخشد.
 
عسل با تامین مواد مغذی لازم بدن و آنزیم هایی که به توانبخشی سیستم ایمنی و رفع سرفه کمک زیادی می کنند غنی شده است.
 
به عنوان یک خنثی کننده و از بین برنده قوی طبیعی برای سرفه عمل می کند که شما را از سرفه و علائم آن راحت می کند.
 

چگونه از عسل برای درمان سرفه استفاده کنیم؟

در اینجا سعی کرده ایم از بهترین روش های استفاده از عسل برای تسکین سرفه را برای شما گردآوری کنیم که می توانید از این روشها برای رهایی از آن استفاده نمایید.
 
  • روش اول استفاده از عسل: 

عسل گلوی تحریک شده را تسکین داده و غشای مخاطی را برای صاف کردن سرفه می پوشاند.
 
درمان سرفه با عسل

درمان سرفه با عسل خام:

به مقدار 1 قاشق غذاخوری عسل خام را، یک تا سه بار روزانه مصرف کرده تا زمانی که به سرفه غلبه کنید.
 
برای درمان سرفه شبانه، شب ها قبل از خواب یکبار مصرف نمایید تا هم از سرفه و هم از آشفته شدن خوابتان راحت شوید.
 
برای درمان و رفع سرفه کودکان، به آنها یک قاشق چایخوری یا غذاخوری عسل خام بدهید.
 
درمان سرفه با عسل و لیمو
 
لیمو دارای اسید سیتریک و ویتامین C می باشد که با تقویت سیستم ایمنی بدن، با عفونت ها مقابله می نماید این ترکیب در درمان سرفه و عوارض آن بسیار موثر است.
 
2 قاشق غذاخوری لیمو و یا آبلیموی تازه را با 1 قاشق غذاخوری عسل خام  مخلوط کرده، خوب بهم زده و میل نمایید شما می توانید برای تاثیر بیشتر، کمی فلفل قرمز و یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را به مخلوط فوق اضافه نمایید.
 
به مصرف این مخلوط بصورت چند بار در روز ادامه دهید.
 
درمان سرفه با عسل و فلفل سیاه
 
فلفل سیاه به پاکسازی مخاط و یا گرفتگی های سینه کمک می کند همچنین تمام آلودگی هایی که راه ریه ها را مسدود کرده اند از بین برده و به سرفه پایان می دهد.
 
یک قاشق چایخوری فلفل سیاه تازه ساییده شده را با یک قاشق غذاخوری عسل خام در یک لیوان مخلوط نمایید و به آن حدود ۲۰۰-۲۵۰ گرم آب جوش خنک شده (ولرم) اضافه نموده و بخوبی بهم بزنید تا زمانی که عسل و دانه های فلفل در آب حل شوند اجازه دهید این مخلوط کمی خنک تر شود سپس با بهم زدن مجدد، آن را میل نمایید به خوردن این نوشیدنی، یک یا دو بار در روز تا زمان حصول نتیجه ادامه دهید.
 

توجه:

همچنین می توانید فلفل قرمز و پودر زنجبیل به میزان یک چهارم قاشق چایخوری از هرکدام، سرکه سیب و عسل هرکدام به میزان یک قاشق غذاخوری و دو قاشق غذاخوری آب را باهم مخلوط کنید خوب به هم بزنید و این شربت را روزانه سه بار مصرف کنید.
 
و یا اینکه می توانید یک چهارم قاشق چایخوری پودر دارچین را با یک قاشق چایخوری عسل مخلوط کرده، خوب بهم بزنید و روزی ۲-۳ بار مصرف کنید.
 
درمان سرفه با عسل و شیرین بیان
 
خواص ضد التهاب و دفع کننده ی آلودگی شیرین بیان، مخاط آلوده را شل و درنتیجه مجرای تنفسی را برای حل مشکل باز می کند.
 
ریشه شیرین بیان، زنجبیل تازه خرد شده، میوه ی گل رز، بابونه، مریم گلی و دارچین از هرکدام به اندازه 1 قاشق غذاخوری به همراه دو پیمانه آب مخلوط نموده و آنها را بجوشانید  سپس از روی حرارت برداشته و اجازه دهید تا بیست دقیقه خیس بخورند بعد از آن مخلوط فوق را صاف کرده و با اضافه کردن یک پیمانه عسل خالص خوب بهم بزنید دوباره روی حرارت گذاشته و خوب بهم بزنید و پس از کمی حرارت دیدن بردارید این مخلوط را در قالب های کوچک مناسب آبنبات بریزید و بگذارید سرد شود سپس از قالب ها خارج کرده و در پودر گیاه شکربرگ بیندازید آن ها را در ظرف دربسته دور از معرض هوا نگهداری کنید و هرگاه از سرفه یا گرفتگی رنج می برید استفاده کنید.
 
درمان سرفه با عسل و سیر
 
سیر دارای آنزیم هایی است که سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و سرفه شما را تسکین می دهد خواص ضد میکروبی و دفع آلودگی داشته که می تواند از ایجاد عفونت در سیستم تنفسی جلوگیری نماید.
 
3 حبه سیر ریز شده و 1 قاشق چایخوری پونه کوهی را به یک فنجان آبجوش اضافه کنید خوب بهم زده و به مدت پنج دقیقه روی حرارت ملایم بجوشانید و پس از برداشتن آن را صاف کرده و بگذارید چند دقیقه خنک شود سپس یک قاشق غذاخوری عسل خام به آن اضافه نموده و روزانه دو بار مصرف کنید تا کاملا سرفه ی شما بهبود یابد.
 
همچنین شما می توانید یک حبه سیر را له کرده و سه قطره روغن زیتون و یک قاشق چایخوری عسل به آن اضافه کنید خوب بهم بزنید و دو بار در روز مصرف کنید.
 
در ضمن پیاز هم در درمان سرفه بسیار موثر است فقط کافی است مقدار یک و نیم قاشق چایخوری آب تازه پیاز را با یک قاشق چای خوری عسل مخلوط کرده و دو بار در روز مصرف کنید.